Teknoloji

PC Fiyatları Düşecek mi?

Bilgisayar almak isteyenler için PC fiyatları düşecek mi sorusu büyük önem taşıyor. Özellikle son zamanlarda dolar fiyatlarının düşmesi ile birlikte bilgisayar kullanıcılarının bu yönde beklentileri oluşmuş durumda.

PC Fiyatları Düşer mi?

Son zamanlarda gerek dövizin artması gerekse de koronavirüs salgını yüzünden özellikle bilgisayar fiyatları son derece artış göstermiş durumda. Doların 8,50 TL seviyelerine gelmesi ile birlikte neredeyse her gün artış yaşayan bilgisayar fiyatlarında, son günlerde kurda yaşanan düşme neticesinde bir artış olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Tüm bilgisayar parçaları, özellikle ekran kartı, RAM, anakart, kasa ve benzeri önemli donanımlar ithal edildikleri için döviz kuruyla yakından ilgililer. İthal olarak döviz üzerinden satın alan firmalar, dövizdeki artışı doğrudan fiyatlara yansıtıyorlar. Bu durum ise tüketiciye olumsuz olarak yansırken, bilgisayar almak isteyenler yüksek paraları gözden çıkarmak zorunda kalıyorlar. Halihazırda ortalama bir oyun bilgisayarı 6 – 7 bin lira bandıyken çok daha uzun ömürlü kullanılacak bir bilgisayar almak için yaklaşık 10 bin TL harcamak gerekiyor. Bu durum ise bilgisayar almak isteyenleri oldukça zorluyor. Dövizde son günlerde düşüş olmasına karşılık, bilgisayar fiyatlarına bu düşüşün çok fazla yansıması beklenmiyor.

PC Fiyatları Yakın Gelecekte Düşmeyecek

PC fiyatları düşer mi sorusuna yanıt olarak dövizde her ne kadar son günlerde bir düşüş yaşansa da olumlu yanıt vermek yakın gelecekte pek olanaklı görmüyor. Çünkü döviz son derece hareketli olduğu için düşme bandında olması için istikrarlı ve güven verici bir piyasa talep ediyor. Siyasi manevralar karşılığında döviz sürekli dalgalanma eğrisi taşıdığından son zamanlarda yaşanan döviz düşmesinin yakın zamanda değişerek tekrar artması büyük bir ihtimal. Aynı zamanda ifade özgürlükleri, siyasi gerilimler, dış siyasette yaşananlar gibi pek çok durumda da belirsizlik sürdüğü için piyasalara güven hakim olmuyor ve bu durum dövizin daimi olarak dalgalı olmasına neden veriyor.

Bu etmenler yüzünden PC fiyatlarında indirim yakın gelecek, en azından 2020 yılı için beklenmiyor. Bu bakımdan bilgisayar almak isteyenler daha fazla artış olmadan bilgisayar alırlarsa daha avantajlı çıkarak, istedikleri bilgisayara kavuşabilecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu