Kimdir

Muradi Güler Kimdir?

Muradi güler hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızda, muradi güler kimdir, nerelidir, nerede yaşamaktadır ve ne iş yapmaktadır gibi bir çok sorunun cevabını sizlere sunmaya çalışacağız. 

Muradi Güler ( Murat Güler )

Muradi güler ismini hemen hemen kurtlar vadisi izleyenlerinin hepsi duymuştur. Bir döneme damgasını vuran dizide, Muradi Güler’in yani namı değer mematinin hayatını, Gürkan Uygun canlandırmıştır. Alemde fazlasıyla sözü geçen ve ağırlığı bulunan Muradi Güler’in, medyatik olmaması ve medyadan uzak durması, halk arasında tanınır bir kişilik olmamasına sebep olmuştur. Aslında Güler, piyasada medyada isimleri dönen bir çok isimden, alemde oldukça üstün ve abileri niteliğinde yer almaktadır. 

Ancak Güler’in bu durumu halk arasında bilinmemektir. Muradi Güler‘in medyadan uzak kalmasında, vardır bir bildiği diyerek, kararına sonsuz saygımız bulunmaktadır. Muradi Güler’in arka planda kalmayı tercih etmesi, Güler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes gibi, bizi de araştırmalarımızda zorlamıştır. Çünkü hakkında tam anlamıyla kapsamlı bilgi hemen hemen hiç bir mecrada bulunmamaktadır. Yazımızın içeriğinde elimizden geldiğince Muradi Güler hakkında ulaşmış olduğumuz bilgileri sizlere aktaracağım. 

Muradi Güler Kimdir?

Muradi Güler 20 Kasım 1960 günü Bayburt’un Rüştü köyünde dünyaya gelmiştir. Aslen kimlikte Bayburtlu olarak geçmektedir ancak, Gümüşhane’nin Kılıçören köylüleri ile yakın akrabalığı bulunmaktadır. Güler ailesinin bir bölümü Rüştülü diğer bir bölümü ise Kılıçörenlidir. Ailenin neden iki faklı köyde kayıtlarının bulunduğu ise bilinememektedir. Muradi Güler evlidir ve iki çocuğu bulunmaktadır. Yakın zamanda kızının çocuğu olmuş olup, torun sahibi olmuştur. 

Akrabalarının hemen hemen hepsi Kağıthane Sanayi Mahallesi ve Gültepe’de ikamet etmektedir. Akrabalarından, diğer tanınan simalarda olduğu gibi hiç kimseyi, bulunmuş olduğu camiaya bulaştırmamış ve uzak tutmuştur. 

Muradi Güler’in Kısa Hayatı

Güler genç yaşlarda Bayburt’tan ayrılarak, akrabalarının bulunduğu Kağıthane Sanayi mahallesine gelmiştir. Gençlik yılları Sanayi mahallesi, Gültepe, Çeliktepe bölgelerinden geçmiştir. Küçük yaşlarda ülkücü harekat ile tanışıp, teşkilatlanmalar da yer alarak, kısa sürede bölgenin sevdiği ve saygı duyduğu bir kişilik haline gelmiştir. O dönemin solcuları ile büyük çatışmalar içinde yer almıştır. 13 arkadaşı ile sağmalcılar ceza evinden firarları ise tam anlamıyla filmlere konu alan bir kaçış sahnesidir. 

Muradi Güler

Allaattin Çakıcı ile yolları oldukça genç yaşlarda kesişmiştir. İkilinin aynı görüş ve kafa yapısına sahip olmaları, kısa sürede dostluklarını pekiştirerek, uzun yıllar sürecek bir dostluğu ortaya çıkarmıştır. Bu iki bir dönem Türkiye’nin gündemine damga vuran isimler olarak, tam anlamıyla devletin o dönemlerdeki kara kutusu olma niteliğine ulaşmıştırlar. Dönemin bir çok hükümeti ile ortaklaşa, devlet adına bir çok operasyonda yer aldıkları bilinmektedir. Eski MİT Kontrterör daire başkanı Mehmet Eymür, bir çok kitabında, Muradi Güler ve Alaattin Çakıcı hakkında ufak ufak kesitler vermiştir. 

Bir dönem hükümetlerle ortaklaşa bir çok operasyon yöneten ikili, ilerleyen yıllarda hükümetlerin değişmesi ile, gelen hükümetlerle ters durumu düşmüş ve olayların ikilinin tutuklanma emirlerinin çıkmasına kadar gitmiştir. Bu dönemde Avrupa’ya firar eden Güler ve Çakıcı uzun yıllar Avrupa’da kaçak hayatı sürmüştür. 

Avrupa’da kırmızı bültenle de aranan ikili, Fransa’nın Nice kentinde 17 Ağustos 1998 yılında kaldıkları otele gelen ihbar ile, Fransız polisinin yapmış olduğu kapsamlı operasyon sonucu Muradi Güler, Alaattin Çakı ve Aslı Ural yakalanmıştır. Fransa’da mahkemeleri görülüp 1,5 yıl hapis yatmış olup, bir buçuk yılın sonunda Türkiye’ye iadeleri yapılmıştır. Güler ve Çakıcının Türkiye’de görülen mahkemeleri sonucu davaya, Meral Akşener, Erol Evcil, Anap devlet bakanı Eyüp Işık ve daha onlarca dönemin siyasetçi dahil olmuştur. Ancak onlarca siyasetçinin bu davaya nasıl ve neden dahil olduğu, ikili ile siyasetçiler arasında hangi yönden bağlantılar bulunduğu kesin olarak hiç bir zaman öğrenilememiş ve konu devletin gizli raflarına kaldırılmıştır. 

Muradi Güler Türkiye’ye iade edildikten sonra Çakıcı ile birlikte görülen davaları sonucu, uzun süre hapis hayatı sürmemiş ve kısa bir süre sonra dahliye olmuştur. Ancak çakıcı yıllarca ceza evinde kalmış, 2020 yılında ceza evinden çıkabilmişti. Güler’in nasıl ve neden kısa sürede tahliye edildiği hakkında ise hiç bir bilgi yer almamaktadır. Konunun tek hakimi, o dönemde, ikilinin davalarını yöneten savcılar ve hakimlerdir. 

Çakıcının içeride olduğu yıllarda, organizasyonun tepesindeki isim, çakıcının sağ kolu Muradi Güler olmuştur. Uzun yıllar organizasyonun başında olan Güler ile Çakıcının dostlukları geçtiğimiz yıllarda son bulmuştur. Çakıcı ve Güler yapmış oldukları açıklamalar ile aralarındaki bağların koptuğunu duyurmuşturlar. 

Muradi Güler İle Çakıcı Neden Küstü?

Konu hakkında iki tarafta tam anlamıyla, açıklayıcı net bir sebep bildirmemişlerdir. Ancak çakıcı açıklamış olduğu mektubun ara satırlarında, Güler’in Cumhurbaşkanı ve ailesi ile yakın ilişkiler içinde olduğu hakkında söylemleri yer almıştır. Geçtiğimiz günlerde rahmetli olan, Nur Yerlitaş ile Muradi Güler’in birlikte oldukları iddiaları yer almış, Nur Yerlitaşında Cumhurbaşkanının eşi Emine Erdoğan ile olan yakın dostlukları hakkında konular dile getirilmiş ve bu söylemde Güler’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bağlar kurulduğu iddiaları ortada dolaşmıştır. 

Güler ve Çakıcı’nın yıllar içerisinde bir çok kes barışıp küstükleri görülmektedir. Umarım bu efsanevi ikilinin bu küslükleri de kısa süre içinde son bulacaktır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu