Site icon BilgiAlemi

Mobil Ödeme Bozdurma 2021

Gelişen teknoloji ile birlikte ödeme biçimlerinde de önemli değişimler yaşanıyor. Mobil ödeme yöntemi son zamanlar popüler hale gelen ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır. Mobil ödeme bozdurma 2020 yılında belirtilen tutar nakit paraya çevrilmektedir.

Mobil Ödeme Nedir?

Mobil ödeme tanımı itibariyle Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone operatör firmaları tarafından müşterilerine bireysel ya da kurumsal olarak sunmuş olduğu bir ödeme yöntemidir. Faturalı ya da ön ödemeli faturasız hat sahibi olan kullanıcılar mobil ödeme yöntemi kullanarak bir tür kredi kartına sahip gibi ödeme yöntemi kullanabilirler. Mobil ödeme hizmeti bazı durumlarda ise nakit paraya çevrilme yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Mobil ödeme bozdurma işlemi sayesinde bakiye nakit paraya dönüşmektedir.

Mobil Ödeme Nerelerde Kullanılır?

Mobil ödeme kullanım alanları oldukça geniştir. Temelde alışveriş siteleri, marketler, benzinlik başta olmak üzere farklı sektörlerde kullanımı yapılmaktadır. Temel olarak mobil ödeme kullanımı alınan hizmet ya da ürün karşılığında kişinin ödemenin telefon faturasına yansıyacağı şekilde yapmasına dayanmaktadır. Bu ödemeden faturasız hat sahipleri de yararlanabilmektedir. Faturasız hatta bulunan liralar mobil ödeme sonucunda tahsil edilmekte, faturalı hat mobil ödeme ise harcanan tutar kadar faturaya yansıtılarak işlem yapılmaktadır. Bu yöntem temelde kredi kartı ya da banka kartı kullanımına benzemektedir. Ancak bazı durumlarda nakit para ihtiyacının karşılanması için mobil ödeme bozdurma işlemi yapılmaktadır.

Mobil Ödeme Bozdurma Nasıl Yapılır?

Mobil ödeme bozdurma siteler aracılığı ve uygulamalar ile yapılabilmektedir. Mobil bakiyenin nakit hale çevrilmesinin istendiği durumlarda dikkat edilmesi gereken nokta güvenli mobil ödeme bozdurma sitelerinin ya da kanallarının seçilmesidir. Genelde mobil ödeme bozdurma işlemleri büyük firmalardan çok küçük işletmeler ya da kanallar tarafından sunulmaktadır. Özellikle faturalı hat sahipleri bu noktaya dikkat etmezlerse büyük sorunlar yaşayabilirler. Mobil bozum işlemi hattaki liraların ya da faturaya yansıtılacak şekilde TL kullanımına dayanmaktadır. Mobil bozdurma komisyon ücretleri bulunmaktadır ve komisyon ücretleri de yüzde 20 – 50 arasındadır. Mobil ödeme bozdurma işlemleri farklı kuruluşlar ya da kişiler tarafından yapıldığından bu işlemi yapmadan önce kişi ya da firma hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Exit mobile version