Genel Konular

Metraj Nedir?

Gerçekleştirilecek ya da planlanan işin nasıl yapılacağını ve kullanılacak malzemenin miktarını belirlemek için yapılan ölçüm ve hesaplara metraj denilmektedir. Bunun yanında sinema terimi olarak da kullanılmaktadır.

Metraj Tanımı nedir?

Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen metraj nedir tanımını yapmak için en basit tanımıyla gerçekleştirilen ya da planlanan bir işin, kullanılan ya da kullanılacak malzemelerin miktarını belirlemek için yapılacak ölçümler olarak adlandırmak doğru olacaktır. Metraj tanımı gereğince bu bakımdan uzunluk, alan, hacim, ağırlık gibi ölçü birimlerini alır ve farklı ölçüm gruplamaları ile birlikte yönetimsel bir içerik oluşturmaya çalışır.

Bu bakımdan metraj işlemleri net bir birime dayanmaz. Önemli olan yapılacak hesapta sayım esas alınmaktadır. Bu her ne kadar bir tür mühendislik, mimarlık vb. terimi olarak gibi algılanıyor olsa da metraj anlamı olarak tüm işlemlere uygulanabilecektir. Çünkü metraj keşif oluşturmanın ilk aşaması, bütçe ve yaklaşık maliyet hesaplarının yapılmasını içermektedir.

Örneğin sinemada da metraj kullanımı yaygındır. Sinemada metraj tanımı genelde filmin uzunluğunu ya da kısalığını tanımlamak için tercih edilir ve esasında harcanan emeğe karşılık olarak kullanılır. Buna göre uzun metraj film denildiğinde genelde 40 dakikanın üzerinde olan filmleri tanımlar, 40 dakikanın altındaki filmlere ise kısa metraj adı verilir.

Metraj Nasıl Yapılır?

Metraj yapmak için kullanılacak yöntem tamamen birime ve işe bağlıdır. Bu yüzden metraj yöntemleri oldukça fazladır ve tek bir yanıt barındırmamaktadır. Metrajlar için belirli bir düzene göre yapılan tablolar, programlar vb. kullanımı mümkündür.

En temelde mühendislik, mimarlık ve inşaat sektöründe kullanıldığı için bu alanda metraj ölçümleri yapmak için örnek cetvellerin kullanılması gerekir. Buna göre ahşaptan seri kalıp yapılması, ön yapımlı bileşenlerden tavanlar yapılması, kum temini ile serme, sulama ya da sıkıştırma yapılması, boya yapılması, kiremit döşenmesi gibi alanlar için metreküp, metrekare gibi metraj ölçü birimleri temel alınarak hesaplama yapılmalıdır.

Hesaplama yapmak için ise ifade edildiği gibi tek bir yöntem yoktur ve uygulamalar üzerinden hesaplama yapılması gerekmektedir. Hesaplamaların kolay ve pratik olması için ise metraj programları kolaylık sağlayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu