Genel Konular

Kurban Yazoğlu Kimdir?

Kurban Yazoğlu kimdir sorusu özellikle iş piyasasını merak edenler tarafından sorulmaktadır. Tanıyanları tarafından Bayburt’un önemli iş insanı olarak bilinen Kurban Yazoğlu aynı zamanda yeraltı dünyasının da önde gelen isimlerindendir.

Kurban Yazoğlu Hayatı

Kurban Yazoğlu 1956 yılında Bayburt’un İncilli köyünde doğmuştur. Oflu Osman olarak bilinen Osman Cevahiroğlu’nun öz yeğeni olup aynı zamanda da varisidir. Ayrıca yeraltı dünyasında bilinen Şeref Yazoğlu’nun da öz abisi olmaktadır. Abi kardeş olarak yeraltı dünyasında isim yapmaları gençlik yıllarına dayanmaktadır.

Kurban Yazoğlu hayatı itibariyle büyük şehirlerde bulunmuştur. Gençlik yıllarında İstanbul’a gelen Yazoğlu, burada dayısı olan Cevahiroğlu’nun destekleri ile birlikte İstanbul’da çevresini genişletmiş ve adını duyurmuştur. Dayısından almış olduğu destek kapsamında İstanbul yeraltı piyasasında önemli bir isim haline gelmiştir. Özellikle kumarhaneler Yazoğlu’nun eline geçmiş ve kendi namını kumarhanelerden sağlamıştır.

Kurban Yazoğlu’nun Yeraltı Dünyası ile İlişkisi

Kurban Yazoğlu yeraltı dünyasında nam yapmasını sağlayan büyükşehirlerde bulunan kumarhaneleri kontrol etmesine dayanmaktadır. Kumarhaneler denildiğinde ilk akla gelen isim olan Yazoğlu’nun İstanbul, İzmir ve Ankara başta olmak üzere önde gelen şehirlerde kumarhaneleri bulunuyordu. Aynı zamanda yeraltı dünyasındaki diğer işlemlerin de görülmesine, arabuluculuk yapmaya ve ünlü isimlerin korumalığının yapılmasına da çalışmıştır. Bu isimler arasında Haluk Ulusoy, Rahmi Koç, Aydın Doğan ve İbrahim Tatlıses gibi isimler yer almaktadır. Yazoğlu bu kimselerin korumalığını üstlenmiştir.

Yazoğlu’nun kameralar karşısında yer alması ise iş dünyasında yaptığı yatırımlar ile olmuştur. Özellikle memleketi olan Bayburt’a büyük yatırımlar ve teşvikler sunmuştur. Kurban Yazoğlu Bayburt bölgesinde çeşitli iş kollarının kurulmasını sağlamış, işyerleri açmış ve Bayburt Spor Kulübü’nün de başkanlığını yürütmüştür. Bayburt Spor Kulübü için büyük yatırımlar sunmuş, transferler gerçekleştirmiş ve altyapı çalışmalarını hızlandırmıştır. Ancak tüm yatırımlara rağmen Bayburtspor talep edilen yere gelememiştir. Bunun dışında Kurban Yazoğlu bölgede ticari faaliyetlere de önem vermiş ve 2014 yılının başlarında As Bayburt Seyahat şirketinin yüzde 50 hissesini satın alarak önemli bir yatırım sağlamıştır.

Kurban Yazoğlu ölümü ise kalp krizinden olmuş ve 19 Eylül 2016 yılında vefat etmiştir. Cenazesi İstanbul’da yapılmış ve Hasdal mezarlığına gömülmüştür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu