Site icon BilgiAlemi

İBB Güvenlik Maaşları – İstGüven Maaşları

İbb - İstgüven Güvenlik Maaşları

İbb - İstgüven Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Merhaba arkadaşlar, ibb güvenlik maaşları konumuza hoş geldiniz. İst güven maaşları hakkında piyasada oldukça fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Bu bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak adına, bir istgüven çalışanı ile yapmış olduğumuz görüşmeleri yazımızın içerisinde sizlere sunacağım. 

İstanbul büyük şehir belediyesi, geçmiş yıllarda güvenlik hizmetini özel güvenlik şirketlerinden karşılamaktaydı. Yani büyük şehire ait tüm güvenlikler, özel firmaların çatısı altındaydı. Akdeniz, Pars vb. bir çok şirket bu alanda ibb’ye güvenlik hizmeti vermekteydi. 2016 yılında AKP hükümetinin almış olduğu bir kararla, kamu kuruluşlarına hizmet veren tüm çalışanlar, aracı bir kuruluş olmadan direk kamuya bağlı çalışır hale getirildi. İstGüven A.Ş şirketi de bu dönemde kurulmuş, belediyenin iştirak şirketidir. 

İBB Güvenlikleri Kadrolu Mu?

İbb güvenlikleri, istgüven a.ş bünyesinde yer alsalar da, her hangi bir kadroya sahip değildirler. Güvenlikler belirsiz süreli sözleşme ile işe alınmaktadır. Ancak amirler ve müdürler içerisinde, belediyenin kadrolu elemanları yer alabilmektedir. Tabi ki bu durum, tüm amirler veya müdürler için geçerli değildir. Kadrosu olanlar, daha önce belediyenin zabıta ve benzeri kurumlarında görev almış, belediyenin yönlendirmesi ise, şirket içinde pozisyonları değiştirilmiş kişilerdir. 

Ancak bu durum şöyle bir soruyu akla getirebilir. Tüm amirler veya müdürler kadrolu mu oluyor? Hayır böyle bir durum yok. Kadrolu olan amirler ve müdürler olduğu gibi, devlet memuru olmayan amirler ve müdürlerde oldukça fazla sayıdadır. 

İBB Güvenlik Olmanın Şartları Nelerdir?

İst güvende, güvenlik olabilmenin şartları arasında, en az lise mezunu olmanız, askerliğinizi yapmanız ve silahlı veya silahsız güvenlik kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Ayrıca buna ek olarak, İstanbul ili içerisinde en az 1 yıldır ikametinizin olması şarttır. Bunun dışında aranan her hangi bir özellik bulunmamaktadır. 

Şirket içinde ilerleyen zamanlarda, şeflik, amirlik veya müdürlük almak için ise, üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Üniversite mezunu olmayanların, şirket içinde yükselme imkanı bulunmamaktadır. İst güven, güvenlik alımlarını takip edebileceğiniz tek bir adres bulunmaktadır. Aşağıdaki verdiğim linkten kayıt olarak, alımları takipte kalabilirsiniz. 

İstgüven güvenlik alımları bu adres üzerinden yapılmaktadır. Bu adresten CV oluşturup, siteyi takipte kalabilirsiniz. https://kariyer.ibb.istanbul

İBB Güvenlik Maaşları

İbb’de güvenlik olarak çalışan arkadaşlar, işçi statüsünde yer almaktadır. Maaşları günlük olarak hesaplanmaktadır. 2020 yılında bir istgüven çalışanının günlük brüt ücreti 180 liradır. Bu net olarak ortalama 145 lira civarına denk gelmektedir. Ayın 30 çektiği zamanlarda ortalama net ücret 4250 lira yapmaktadır. Tabi bu durum 29 çeken ayda veya 31 çeken ayda faklılık göstermektedir.

Bu rakamın dışında, 235 lira yol, 235 lira yemek ücreti de eklenmektedir. Bulunduğunuz proje silahlı ise, silah taşıma ücreti de yansımaktadır. 

Tüm bunların dışında, birde tediye durumu bulunmaktadır. İstgüven çalışanlarının 20 günlük tediyeleri de bulunmaktadır. Bunlar dört dönemde, her üç ayda bir 5 günlük maaş olmak şartıyla, maaşlara ek olarak yansımaktadır. Ortalama 5 günlük tediye ücreti 700 lira civarındadır. 

İstGüven Gelir Vergisi

İstgüven çalışanları da gelir vergisine tabidir. 12 ay olarak ele aldığımız yıl içerisinde, maaşlarında ilk 6 ay kesinti olmaz. Ancak ilk 6 aydan sonraki 6 ay içinde, kademeli olarak maaşlarından kesinti yapılır. En büyük kesinti yıl sonuna doğru, kasım aralık döneminde olur. Ancak bu dönemde bile maaşları, 4000 liranın altına düşmez. Yıl döndüğünde ise, tekrar vergi sıfırlanır ve 6 ay dolana kadar maaşlardan kesinti yapılmaz. 

Soru Sorma

Arkadaşlar istgüven çalışanı bir kaç arkadaşımız ile, tüm konular hakkında detaylı sohbetimiz oldu. Konu içerisinde anlatmadığımız, aklınıza gelen sorular olursa, yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sorularınız kısa süre içinde cevaplandırılacaktır. 

Exit mobile version