Genel Konular

GSS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu herhangi bir sigortalı işte çalışmayan ya da emekli olmayan kimseler için büyük önem taşımaktadır. Sağlık hizmetlerinin devlet hastanelerinden ücretsiz şekilde alınmasını sağlayan GSS başvurusu sayesinde tedavi olunabilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Genel Sağlık Sigortası SGK tarafından uygulanan bir sigorta türüdür. Buna göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar genel sağlık sigortası kapsamında hastanelerde sunulan hizmetlerden ücretsiz yararlanabilmektedirler. Sigortalı olarak çalışanlar, bu kapsamda; SSK, Bağkur ya da Emekli Sandığı’na dahil olanların ilaveten sağlık sigortası yapmalarına gerek bulunmamaktadır. Çünkü sigorta primleri üzerinden sağlık sigortası da ödenmektedir. Ayrıca emekliler için de yine genel sağlık sigortası yaptırmak gerekmemektedir.

Fakat sigortalı işte çalışmayan ya da emekli olmayanlar için devlet hastanelerinden hizmet alabilmek için sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Bunun için gerekli şartları sağlayanlar başvuru yapabilmektedirler.

Genel Sağlık Sigortası Şartları Neler?

Genel sağlık sigortası şartları SGK kanunu kapsamında belirlenmiştir. Bu kapsamda sigorta yaptırmak ile yükümlü olanlar ile yaptıracakların şu şartları sağlamaları gerekmektedir;

  • 25 yaş üzerinde erkek olmak,
  • Herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak,
  • SGK kaydı olmayan kadınlar,
  • Kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişiler,
  • Emekli olmayan yaşlılar

Genel sağlık sigortası yaptırmak durumundadırlar.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası başvurusu SGK’ya bizzat başvuru yapılabildiği gibi online kanallar üzerinden de yapılabilmektedir. Online GSS başvurusu yapacaklar e – devlet üzerinden başvurularını yapabilmektedirler. Bunun için e – devlet sistemine giriş yapıp arama kutusuna “genel sağlık sigortası başvurusu” yazarak çıkan sayfada başvuru işlemleri hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak bu başvuru sonrasında en yakın SGK’ya yine belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Fiziksel başvurularda ise en yakın SGK’ya gidilerek başvuru tamamlanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Başvurusunda İstenen Belgeler Neler?

Genel sağlık sigortası başvurusunda istenen belgeler tüm başvuru sahiplerinin ibraz etmeleri gereken belgelerdir. GSS başvurusu için belgeler şu şekildedir;

  • GSS başvuru formu,
  • Kimlik kartı ya da fotokopisi,
  • Aylık gelir durumunu gösteren belge,
  • En son sigorta prim ödemlerini gösteren SGK prim kayıtları,
  • 65 yaş üstü aylığı alanlar için aylık belgesi ile başvuru yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu