Genel Konular

DİZANTERİ NEDİR

DİZANTERİ NEDİR
Dizanteri kısaca şiddetli ishal ile ilgili bulaşıcı bir virüstür bakteriyle enfeksiyon Shigella basili dizanterinin başlıca sebepleridir.
Dizanteri bir sindirim yolu hastalığıdır genelde kirli su ve kirli gıda tüketiminden hastalığa yakalanılır ayrıca çocuk ve bebeklerde oldukça tehlikeli boyutlara çıkabilir. En yaygın tedavisi yeterli sıvı tüketimi ve uygun antibiyotik kullanımıdır fakat aşırı bulaşıcı olduğundan hastalığa sahip kişi ile temas edip aynı ortamda bulunmak risklidir bilmeden bulunulduysa kesinlikle bir sağlık kuruluşuna görünülmelidir. Dizanteri her yaş ve cinsiyete bulaşabilir fakat çoğunluk 1-5 yaş arası çocuklardır yaz aylarında bu oran artar. Belirtiler başta oldukça seyrek ve yavaştır fakat son raddeye gelindiğinde hastalığa sahip kişi 1 günde 100 defa dışkılayabilir kişide 38 derece ve üzeri ateş, ani kusma ve ani mide krampları gibi şikayetler görülür.

DİZANTERİ TEDAVİSİ
Dizanteri 2 türdedir amipli dizanteri basilli dizanteri uygulanacak tedavi bu duruma göre de değişebilir. Genel olarak hastalığın durumuna göre hastanın hekiminin uygun gördüğü antibiyotik kullanılır hastanın hastalık boyunca kaybettiği sıvı vücuda yeniden sıvı tüketimi ile konur kusma ve ishal şikayetleri devam ediyorsa hekimin kararına göre hastaya serum takviyesi yapılabilir. Hasta bakıcı ve yardımcı personele hastalığın ne kadar bulaşıcı olduğu söylenir hijyenik davranmaya dikkat edilir.
AMİPLİ DİZANTERİ NEDİR
Amipli dizanteri oral yoldan , kirli su ve besinler aracılığı ile bulaşan bir dizanteri şeklidir. Tek hücreli bir amip hastalığa sebep olduğu için adı amipli dizanteridir. Bağırsakta çoğalan amip dışkı yoluyla dışarı atılır ve dış ortamda da uzun süre durabildiği için genelde salgın şeklinde olur. Hastalık karın ağrısı ,halsizlik , mide bulantısı ve ateş ile seyreder. Amipli dizanteri eğer tedavi edilmez ise kana karışan amipler hayati fonksiyonları olan iç organlara sıçrar ve ciddi bir risk oluşturur. Bu hastalıktan korunmak için yapılabilecek şeyler var tabii;
Eller sık sık dezenfekte edilmeli
Durağan veya bilinmeyen su kaynaklarından su tüketilmemeli
Sebze yenileceği zaman pişirilerek yenmeli , çiğ yenmemeli
Yenmeden önce mutlaka meyve ve sebzeleri sirkeli su da bekletmeliyiz.

BASİLLİ DİZANTERİ
Basilli dizanteride hastalığa sebep olan etken bakterilerdir. Oral yolla vücuda giren bu bakteri kirli su veya yiyeceklerin yenmesi kirli ellerle dokunulmuş yüzeye temas etme ile kapılır. Oral yollan vücuda girdikten sonra kalın bağırsağa yerleşip orada çoğalan bakteriler aşırı tuvalete çıkma , kanlı ishal , ateş gibi belirtiler gösterir. Basilli dizanteri hastalığı tanısı konup tedavi altına alınan bir kişi taşıyıcı konumuna geçer bu süreçte el hijyeni bir hayli önemlidir. Basilli dizanteri dışkı yoluyla bulaşır bu sebeple hastanın dışkıladığı her yer dezenfekte edilmelidir.
Basilli dizanteriden şu şekilde korunuruz;
El hijyenine oldukça önem verilmeli
Kaynağı emin olmayan veya kirli olan yiyecek içecekler tüketilmemeli
Pişmemiş besinler tüketilmemeli
Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra mutlaka eller sabun ile yıkanmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu