Genel Konular

Deniz Kestanesi Nedir?

Denizlerin yeri geldiğinde en tehlikeli canlılarından olan deniz kestanesi özellikle yaz dönemlerinde tatile çıkanlar için büyük rahatsızlık yaratabilmektedir. Görüntüsünün kirpiyi andırması yüzünden kimi yerlerde deniz kirpisi olarak da anıldığı olmaktadır.

Deniz Kestanesi Nasıl Bir Canlıdır?

Deniz kestanesi nedir sorusuna verilecek yanıt dikenli bir deniz canlısı olarak cevaplanabilecektir. Küre şeklinde olan bu canlı, denizlerde ve okyanuslarda bulunmakta, bazen kıyaya yakın bölgelerde de görülmektedir. Omurgasızlar sınıfında yer alan deniz kestanesi yapısı itibariyle damar ve sinir sisteminden oluşmaktadır. Yumurtlayarak çoğalma özelliklerine sahiptirler ve embriyon gelişiminde hiçbir dış etkiye ihtiyaç duymadan yaşayabilmektedirler.

Deniz kestanelerinin en çok severek tükettikleri besin yosundur. Bunun yanında diğer ot ya da otumsu besinlerle de beslenmektedirler. Deniz kestanesi son derece barışçıl bir canlıyken, kendisini tehlikeli hale getiren üzerinde yer alan dikenlerdir. Tüm yüzeyi dikenlerle kaplıdır ve ortalama diken uzunluğu 1 – 2 santimetre arasındadır. Deniz kestanesi yer değiştireceği ya da etrafındaki besinleri yakalamak istediğinde dikenlerinden yararlanmaktadır.

Deniz kestanesi özellikleri arasında kendi kendini tedavi etme yöntemi gelmektedir. Kabuğunda oluşacak herhangi bir zararı enerjisi ve organik zenginliği ile iyileştirebilmektedir. Yine eksilmiş bir uzvunu da kendi başına tamamlayabilmektedir. Deniz kestanelerinin rengi ise genelde siyah ve mor olmakla birlikte yeşil olarak da görülebilmektedir.

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi Nasıl Olur?

Deniz kestaneleri genelde siyah renkte oldukları için denize girenler tarafından pek fark edilmemekte ve deniz kestanesi batması sonucunda çeşitli sağlık sorunları görülebilmektedir. Deniz kestanesi iğnesinin batması halinde ise ilk olarak su içinde iğnenin battığı yere dokunmamak gerekmektedir. Kıyaya çıkıldıktan sonra öncelikle iğnenin çıkarılması gerekmektedir. Ancak iğneleri toksit maddeler içereceği için iğnenin battığı kısma kuvvet uygulanmamalı ya da emerek iğnenin çıkarılmasına çalışılmamalıdır. En iyi deniz kestanesi iğne çıkarma yöntemi cımbız ya da maşa gibi aletler kullanılarak olmaktadır. İğnenin ucundan tutarak yavaş bir şekilde iğne çıkarılmalı ve daha sonra yaraya mikrop temizleyici sürülerek bandaj uygulaması yapılmalıdır. Eğer iğne içeride kırılmış ve cımbız ile çıkmıyorsa, bu durumda da mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu