Deniz Kestanesi Nedir?

Denizlerin yeri geldiğinde en tehlikeli canlılarından olan deniz kestanesi özellikle yaz dönemlerinde tatile çıkanlar için büyük rahatsızlık yaratabilmektedir. Görüntüsünün kirpiyi andırması yüzünden kimi yerlerde deniz kirpisi olarak da anıldığı olmaktadır.

Deniz Kestanesi Nasıl Bir Canlıdır?

Deniz kestanesi nedir sorusuna verilecek yanıt dikenli bir deniz canlısı olarak cevaplanabilecektir. Küre şeklinde olan bu canlı, denizlerde ve okyanuslarda bulunmakta, bazen kıyaya yakın bölgelerde de görülmektedir. Omurgasızlar sınıfında yer alan deniz kestanesi yapısı itibariyle damar ve sinir sisteminden oluşmaktadır. Yumurtlayarak çoğalma özelliklerine sahiptirler ve embriyon gelişiminde hiçbir dış etkiye ihtiyaç duymadan yaşayabilmektedirler.

Deniz kestanelerinin en çok severek tükettikleri besin yosundur. Bunun yanında diğer ot ya da otumsu besinlerle de beslenmektedirler. Deniz kestanesi son derece barışçıl bir canlıyken, kendisini tehlikeli hale getiren üzerinde yer alan dikenlerdir. Tüm yüzeyi dikenlerle kaplıdır ve ortalama diken uzunluğu 1 – 2 santimetre arasındadır. Deniz kestanesi yer değiştireceği ya da etrafındaki besinleri yakalamak istediğinde dikenlerinden yararlanmaktadır.

Deniz kestanesi özellikleri arasında kendi kendini tedavi etme yöntemi gelmektedir. Kabuğunda oluşacak herhangi bir zararı enerjisi ve organik zenginliği ile iyileştirebilmektedir. Yine eksilmiş bir uzvunu da kendi başına tamamlayabilmektedir. Deniz kestanelerinin rengi ise genelde siyah ve mor olmakla birlikte yeşil olarak da görülebilmektedir.

Deniz Kestanesi Batması Tedavisi Nasıl Olur?

Deniz kestaneleri genelde siyah renkte oldukları için denize girenler tarafından pek fark edilmemekte ve deniz kestanesi batması sonucunda çeşitli sağlık sorunları görülebilmektedir. Deniz kestanesi iğnesinin batması halinde ise ilk olarak su içinde iğnenin battığı yere dokunmamak gerekmektedir. Kıyaya çıkıldıktan sonra öncelikle iğnenin çıkarılması gerekmektedir. Ancak iğneleri toksit maddeler içereceği için iğnenin battığı kısma kuvvet uygulanmamalı ya da emerek iğnenin çıkarılmasına çalışılmamalıdır. En iyi deniz kestanesi iğne çıkarma yöntemi cımbız ya da maşa gibi aletler kullanılarak olmaktadır. İğnenin ucundan tutarak yavaş bir şekilde iğne çıkarılmalı ve daha sonra yaraya mikrop temizleyici sürülerek bandaj uygulaması yapılmalıdır. Eğer iğne içeride kırılmış ve cımbız ile çıkmıyorsa, bu durumda da mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

Paylaş


Duyuru:

Arkadaşlar çok talep olduğu için yalnızca sosyal medya hesaplarından yazıyı paylaşan kişilere gönderim yapıyoruz. Lütfen gönderiyi paylaştığınız link ve e-posta adresinizle yorum yapınız.

One Reply to “Deniz Kestanesi Nedir?”

 1. Eric dedi ki:

  Cool website!

  My name’s Eric, and I just found your site – bilgialemi.net – while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

  But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across bilgialemi.net, what usually happens?

  Is your site generating leads for your business?

  I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace.

  Not good.

  Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.”

  You can –

  Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site.

  CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works.

  Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better!

  That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation.

  Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship.

  Wouldn’t that be cool?

  CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business.

  You could be converting up to 100X more leads today!
  Eric

  PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling.
  You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting.
  CLICK HERE http://www.talkwithcustomer.com to try Talk With Web Visitor now.

  If you’d like to unsubscribe click here http://talkwithcustomer.com/unsubscribe.aspx?d=bilgialemi.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Duyuru:

Arkadaşlar çok talep olduğu için yalnızca sosyal medya hesaplarından yazıyı paylaşan kişilere gönderim yapıyoruz. Lütfen gönderiyi paylaştığınız link ve e-posta adresinizle yorum yapınız.