Genel Konular

Boş Plaka Nasıl Sorgulanır 2021

Boş plaka sorgulaması özellikle yeni araç satın alırken noter aracılığı ile yapılan bir işlemdir. Yeni düzenleme kapsamında artık araçlar için hazırlanacak plakaların hemen düzenlenmesi için kolay yöntemler ile plaka sorgulama yapabilirsiniz.

Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş plaka sorgulamak yeni araç satın almış olanların mevcut araç plakalarını değiştirmek için başvurdukları bir yöntemdir. Bu yöntem daha çok kendilerine özel plaka isteyenlerin tercih ettikleri bir uygulamadır. Özel plaka almak isteyenler için ise 2021 plaka sorgulama oldukça önemlidir çünkü beyan edecekleri plakanın daha önce başkaları tarafından alınmaması gerekmektedir. Genel olarak bakıldığında üç farklı yöntem ile plaka sorgulaması yapılmaktadır. Plaka sorgulama yöntemleri şu şekildedir;

  • EGM internet sitesi ya da Trafik Tescil Şube Müdürlüğü
  • SMS ile plaka sorgulama
  • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile sorgulama yapabilirsiniz.

EGM Plaka Sorgulama

Emniyet Genel Müdürlüğü EGM plaka sorgulama yapmak için bulunulan il ya da ilçedeki EGM’ye gidebilir veya telefon ile iletişim kurabilirsiniz. Burada ayrıca kullanmak istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenmenin yanında kullanılmış olan plakanın üzerine kayıtlı olan hasar kayıtları, trafik cezaları gibi noktaları da öğrenebilirsiniz. Sorgulamaların yapılması için ise e – devlet şifresi talep edilebilmektedir.

Aynı zamanda EGM resmi internet sitesi üzerinden de kolay ve hızlı bir şekilde plaka sorgulaması yapılmaktadır. Eğer almak istediğiniz plaka boşta ise yine ilgili internet sitesinden plaka tahsis işlemleri sekmesi seçilerek plaka kayıt edilmelidir.

SMS ile Plaka Sorgulama

SMS ile plaka sorgulama yapmak için 5664’e SMS göndermek gerekmektedir. Temel olarak hasar kaydı sorgulamaya dayanan bu yöntem, plakayı yazdığınızda hasar kaydı bilgisi ya da buna yönelik olarak bilgi bulanamadı yazısı geliyorsa, bu durumda plakanın kullanıldığı görülmektedir. Plaka hakkında SMS gelmediyse bu durumda plaka boşta anlamı çıkmaktadır.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Plaka Sorgulama

Sigorta Bilgi ve Gözetim merkezi resmi internet sitesine girerek burada yer alan plaka sorgulama sekmesine girerek, istediğiniz plakanın boşta olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun için belirli bir sorgulama ücreti talep edilebilir, bunu da kredi kartı ile ödeyerek plaka sorgulamayı tamamlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu