Genel Konular

Bohem Nedir?

Savruk, yer yer salaş giyinen ya da yaşayan birisi görüldüğünde bohem nedir sorusu gündeme gelebilmektedir. Bohem esasında sakin, rahat ve telaşsız bir şekilde yaşayanlara verilen bir isim olup yaşam tarzının tüm anlamıyla dizayn edilmesine denilmektedir.

Bohem Yaşam Tarzı Nedir?

Bohem yaşam tarzı esasında tarihsel olarak ne zaman ve nasıl ortaya çıktığı bilinmemekle birlikte, köken olarak Çingenelere götürülmektedir. Göçebe bir yaşam sürdükleri için yaşamlarını da buna yönelik olarak tasarlayan Çingenelerin yaşam tarzları, en temel olarak basit ve sıradan yaşam tarzlarına bağlıdır. Dolayısıyla bohem olmanın da temelinde yaşamdaki her şey için basitlik ve sadelik öne çıkmaktadır.

Bu bohem giyim tarzı olabileceği gibi aynı şekilde yaşama karşı geliştirilen felsefi bir düşünce de olabilmektedir. Olaylara soğuk kanlılık ile yaklaşmak, anı yaşamak, keskin kalıpların olmaması gibi durumlar, bohem yaşam tarzının ana hedefleri olmaktadır.

Bohem yaşam tarzı için önemli olan nokta ise özellikle sanatçıların ya da sanatçı ruhlu olan kimselerin takındıkları tavırdır. Özellikle Fransa’da 20’nci yüzyılın başında büyük bir bohem akımı oluşmuştur. Çünkü bohem, hiçbir kalıba kendisini bağlı hissetmez, yaşamda olan her şey ona mümkün gelir ve başkalarını da kendi kalıpları açısından yargılamaz. Bunun yanında yaşama daha geniş bir çerçeveden bakabildiği için de çok fazla empati kurabilir, yaşamın önemli anlarını kavrayabilir ve başka kimselere karşı da dışlayıcı bir tavır takınmaz. Bu tutum onun içsel zenginliğini beslediği için bohem yaşam tarzına sahip olanlar genelde yazarlar, ressamlar ve müzisyenler olabilmektedir.

Bohem Nasıl Giyinir?

Bohem yaşam tarzının en somut hali ise giyim tarzıdır. Bohem giyim tarzı salaş, bol ve karışık yapıdadır. Genelde turuncu ya da kırmızı ağırlıkta olur. Erkek ve kadınlar için tercih edilen bohem giyim tarzı özellikleri alışılmış kıyafetlerin sabit hallerinden uzak, vücudun hareket etmesine ve rahatlığına önem veren, keten, kadife ya da pamuktan üretilen, genelde kat kat giyinmekten ibaret olan, doğada bulunan tonları barındıran özellikleri taşımaktadır. Elbette her bohem için herhangi bir kalıp uygun olmayacağı için bohem kıyafetleri de kendi tarzına göre seçecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu