Site icon BilgiAlemi

BioNTech, Sputnik ve CoronaVac aşılarının yan etkileri

BioNTech, Sputnik ve CoronaVac aşılarının yan etkileri neler? İşte Covid-19 aşısıyla görülen yan etkiler

Koronavirüs aşıları sonrası yan etkiler, aşılama çalışmalarının hızlanmasıyla yeniden gündeme geldi. Aşıların yan etkileriyle ilgili söylemler, sosyal mecralarda sıkça tartışma konusu halinde. Peki uzmanlar Biontech, Sputnik ve CoronaVac aşılarının yan etkileri hakkında neler söylüyorlar ? İşte aşılar hakkında detaylar…

Biontech, Sputnik ve CoronaVac aşılarının ne tür yan etkileri var?

Sağlık bakanlığı Covid-19 aşısının yan etkilerini resmi kaynaklardan açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklamada, BioNTech ve Sinovac / CoronaVac aşılarının klinik ve mevcut aşılama çalışmalarında, ciddi bir yan etkiye rastlanmadığını bildirdi. “Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir” ifadelerinde bulunuldu.

Covid-19 aşılarında sıkça rastlanılan yan etkiler başlıca;

Uygulanan bölgede;

BioNTech, Sputnik ve CoronaVac aşılarında bu belirtiler hafif olarak tanımlanıyor.

Covid-19 aşılarının arasındaki farklar

Covid-19 aşıları, birden fazla metot ile üretilmektedir. Fakat neticede aşıların tümü, insanlığın Covid-19 virüsüne karşı bağışıklık kazanmasını hedefler.

Pfizer / BioNTech

Almanya menşeli BioNTech aşısı bir mRNA türü aşısıdır. İçerisinde virüsün genetik materyali kullanılarak hücrelerde Covid-19 virüsü proteininin sentezlenmesi amacı güder. Buna bağlı olarak virüsü tanıyabilen bağışıklık sistemi, virüse karşı antikor ile savunma sağlar. 2 doz şeklinde, 21 gün aralıkla uygulanır.

Sinovac / CoronaVac

Çin kökenli Sinovac firmasının üretimi olan CoronaVac aşısı, BioNTech aşısının aksine cansız virüslerden üretilir. Yine aynı şekilde aşının amacı, bağışıklık sistemine Covid-19 virüsünü tanıtmak ve antikor sağlatmaktır. Bu aşıda aralıkla uygulanır. 21 gün ara ile 2 doz şeklinde uygulanmaktadır.

Sputnik V

Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi taraflı geliştirilen Sputnik V aşısı, adenovirüs (Viral Vektör) kaynaklı bir Covid-19 aşısıdır. Viral Vektör aşılarında, grip türevi rahatsızlık oluşturan bir virüsün (Adenovirüs) genetik bir müdahale sonrası Covid-19 virüs proteini ile desteklenerek birey üzerinde bağışıklık oluşturması hedeflenirken, aşıda bulunan mikroorganizmalar zayıflatıldıklarından ötürü insanlarda hastalık yapmıyor. Sputnik V aşısı da yine iki doz olarak uygulanıyor.

– TC Sağlık Bakanlığının resmi web sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz: https://saglik.gov.tr/

Exit mobile version