Genel Konular

Azerbaycan’da Çalışmak İsteyenlere Tavsiyeler

Türkiye dışında çalışmak isteyenler için Azerbaycan’da çalışmak cazip gelmektedir. Bu bakımdan Azerbaycan’da çalışmak isteyenlere tavsiyeler büyük bir yarar sağlayacaktır. Azerbaycan’da çalışacaklar bu noktalara dikkat etmelidirler.

Azerbaycan’da Çalışmak Nasıl Olur?

Azerbaycan’da çalışmak hem Türkiye’ye olan mesafe yakınlığı hem de dil yakınlığı nedeniyle sık rağbet gören bir tercihtir. Özellikle Türkiye’den işçilerin gelmesine de yardımcı olan Azerbaycan’da çalışmak bu bakımdan pek çok kimse tarafından merak edilmektedir. Petrol, maden, inşaat, tekstil, gıda gibi pek çok alanda vasıflı ya da vasıfsız personel ihtiyacı olan Azerbaycan’da çalışmak bu bakımdan cazip gelmektedir.

Hazar Denizi’nden petrol çıkardığı için ülke ekonomisi çoğunlukla enerji üzerine kuruludur ve enerji alanında büyük yatırımlar ya da alımlar yapılmaktadır. Bu yüzden diğer sektörler yavaş bir gelişim gösterirler. Ülkede yeni açılan çeşitli iş kollarına ait marka ya da sanayilerde personel ihtiyacı da doğmaktadır. Bu yüzden ilk olarak enerji alanında herhangi bir eğitiminiz bulunuyorsa Azerbaycan’da çalışmak çok daha kolay bir hale gelecektir. Enerji alanında işlerin yanında farklı alanlarda da Azerbaycan’da çalışabilirsiniz.

Azerbaycan İş İmkânları Neler?

Azerbaycan iş imkânları açısından enerji sektörünün yanında şu alanlarda da gelişim göstermekte ve personel ihtiyacı duymaktadır;

  • İnşaat sektörü; özellikle büyüme gösteren Azerbaycan’da sürekli olarak inşaat yapılmaktadır. Bu alanlardaki iş gücünün karşılanması adına personel ihtiyacı doğmaktadır. Türkiye’den yürütülen projelerde özellikle İŞKUR vasıtası ile iş bulabilirsiniz.
  • Tekstil ve Kozmetik; Azerbaycan’ın gelişmekte olan sektörü olan kozmetik alanı, özellikle başkent Bakü’de büyük rağbet görmektedir. Hem fabrikalarda hem de mağazalarda kozmetik alanında iş bulma imkânınız yüksektir.
  • Gıda Sektörü; dünyanın her yerinde olduğu gibi Azerbaycan’da çalışmak için de gıda sektörü en çok tercih edilen alanlardan oluyor. Bu alanı tercih etmeniz halinde fabrikalardan restoranlara kadar geniş bir yelpazede iş bulabilirsiniz.

Dikkat Edilecek Noktalar

Azerbaycan’da çalışmak isteyenler öncelikle çalışma izni almaları gerekmektedir. Türkiye’den gelenlere çalışacakları alanı söylemeleri durumunda rahatlıkla çalışma izni verilmektedir. Bunun yanında sağlık sigortası olmayacağı için hastanelerden yararlanmak için özel sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Aynı zamanda Azerbaycan kültürünü de yakından tanımak ülkede daha rahat şekilde çalışmayı mümkün kılacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu