Genel Konular

Ataşman Nedir 2021

Ataşman, bir bina planı bittikten sonra, çalışmaya başlamak üzereyken veya çalışmaya devam ederken plana, projeye dahil olmayan sonradan eklenen işlerdir. İnşaat işlerinde, rapora, hakedişe, metraja, maile, teknik büro literatüründe, teklife vb. belge arşivi ve yazışmalara ek edilen her türlü hesap, çizim, dosya ve belge arşivia “ataşman” diye adlandırılabilmektedir. Bina gerçekleştirdikten sonra eskiden kazılan binanın temeli tesisat yapılan kısımları vb. kapatıldıktan sonra görülmeyen kısımları diyebiliriz, kelime manasını ise “ekler” olarak isimlendirebiliriz. Bu cümleden de anlaşılacağı üzere ilk başlarda lüzumlu olup sonradan lüzumsuz olan işler olarak tanımlayabiliriz. Ataşman’a ait olan tüm işlere ataşman çizimi de denmektedir. Birde Ataşman Defteri bulunmaktadır buraya ise birtakım kayıtlar yapılır.

Ataşman Defteri Nedir

Ataşman Defteri binanın inşaatı devam ederken kalıp çakılması sonradan sökülmesi, demir atılması geri kaldırılması, yani özetle inşaat halindeyken gerekli olup sonradan bina bitirildiğinde ise lüzum kalmayan yapı malzemelerinin kayıt altına alındığı defterdir.

Ataşman Defteri Nasıl Düzenlenir

Ataşman Defteri mühendisler tarafından düzenlemektedir. 3 belge arşivi şeklinde düzenlendikten sonra ise neticeleri de daha sonra yeşil deftere işlenip kaydedilmektedir.

Yeşil Defter Nedir

Yeşil defter yeni bir işe başladığında, oluşturulan işlerin miktarlarının, tutarlarının tutulduğu defter olarak tanımlanabilir. Her hakediş döneminde ki metrajlar yeşil deftere işlenir. Hakedişe girecek olan imalat miktarlarının işlendiği, kayıt altına alındığı bölümdür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu