Site icon BilgiAlemi

ASMR açılımı nedir? ASMR video nedir?

ASMR açılımı nedir? ASMR video nedir?

İngilizce manası “Automonous Sensory Meridian Response” anlamına gelen ASMR kısaltması, Türkçe’ye “Otonom Duyusal Meridyen Tepki” olarak çeviriliyor. Beyin masajı şeklinde de isimlendirilen bu duyusal zihin karıncalanması hissinin özü, esasında düşük desibeldeki karmaşık seslerin bireyde yarattığı işitsel tepkiye dayanmakta. Örnek vermek gerekirse, soslanmış bir hamburgerin mideye indirilirken yarattığı şapırdatma sesi, beyinlerde pozitif bir gıdıklanma hissiyatı oluşturuyor. Bu hissiyat bireyin stres, anksiyete ve uykusuzluk gibi sorunlarla daha kolay mücadele edebilmesini sağlıyor. Tüm bu sorunlara karşı adeta bir meditasyon görevi görüyor ve bireyde rahatlama sağlıyor. Fakat ASMR seslerini, efektle yapılmış yağmur sesi gibi hazır seslerle, uydurma rahatlama videoları ile karıştırmamak gerekiyor.

ASMR videolarının rahatlatıcı meditasyon etkisi. Uyku probleminin yeni düşmanı ASMR işe yarıyor mu?

İnternet üzerinde fazla vakit geçiriyorsanız, özellikle basit bir youtube kullanıcısıysanız, bazılarının hassas ayarlı mikrofonların dibine girip, iştahla birşeyler yediği, ağız şapırdattığı, karton hışırdattığı veyahut bir şeyleri birbirine sürttüğü videolara muhakkak rastlamış ve o videolardan bir tane seyretmişsinizdir. Yine aynı videolar ile meditasyon yapıp rahatlama yaşayan insanları, hatta uyku öncesi uykuya dalabilmek için seyredenlerle de karşılaşmışsınızdır. ASMR esasında ilk kez duyduğunuzda güncel ve ilginç bir YouTube akımı gibi gözüksede bu ilginç ve abuk videoların arkaplanında, aslında mucizevi beynimizin karanlık noktalarına doğru giden bir yol mevcut. İşte tüm dünyayı garip sesler çıkartmaya iteleyen ASMR çılgınlığı hakkında enler ve merak edilenler…

ASMR videolarının faydaları ve beyin üzerindeki etkileri

Yorgun, uykusuz, mutsuz yani kabaca olumsuz manada fazlaca uyarılmış bir beyin bu hassas durumu sebebiyle uyarılmaya çok daha yatkın oluyor. İşte ASMR de tam da bu noktada, meditasyon ile rahatlama yaşayıp uyumak, gevşemek isteyenler için devreye giriyor. Zira bir takım uzmanların evrimsel süreçle bizlere aktarımı gerçekleşen ilkel beynimizin bize bir armağanı olarak nitelendirdiği ASMR, son derece kırılgan ve hassas hale gelmiş insan beynini basit seslerle ele geçirip onu bir ekmek hamurunu andırırcasına yoğurup gevşetebiliyor. Fakat sanılanın aksine her insan ASMR’den etkilenmiyor.

Exit mobile version