Genel Konular

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Online mı Olacak?

Açıköğretim bahar dönemi sınavları nasıl yapılacağı yüz binlerce açıköğretim öğrencisinin merakla beklediği bir konu oluyor. Koronavirüs yüzünden geçen dönem AÖF bahar dönemi sınavları online yapılmıştı.

AÖF Bahar Dönemi Sınavları Nasıl Yapılacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs yüzünden etkilenen alanların başında eğitim geliyor. Pek çok ortaöğretim ve yükseköğretim kurumu salgının yayılmasını önlemek amacıyla hem yüze yüze eğitime ara vermiş hem de sınavları online yani çevrimiçi olarak yapma kararı almıştı.

Türkiye’de üniversiteyi yüz yüze okuyamayan ya da ikinci üniversite hayalini gerçekleştirmek isteyenlerin yaygın olarak tercih ettikleri bir alanı da açıköğretim fakültesi oluşturuyor. Daha önceden belirli sınav merkezlerinde yüz yüze şeklinde yapılan sınavlar virüs nedeniyle geçen dönem internet üzerinden gerçekleşmişti. Bu durumda önümüzdeki güz ve bahar döneminde de sınavların nasıl yapılacağı merak ediliyor.

AÖF bahar dönemi sınavları online mı olacak şeklinde soruya yanıt vermek için salgının seyrinin takip edilmesi gerekmektedir. Bu bakımdan salgının seyrine göre diğer üniversitelerde de yüz yüze eğitimin başlaması ile birlikte AÖF bahar dönemi sınavları internetten yapılıp yapılmayacağına kadar verilecektir. Bunun yanında AÖF güz dönemi sınavları online yapılması bekleniyor.

AÖF Sınavları Online Nasıl Yapılıyor?

AÖF sınavları online olarak yapılması için sistem tarafından öğrencilere giriş bilgileri tanımlanıyor. Sınav sistemi ilgili tarihlerde aktif olmakta ve her bir derse göre belirlenen saatlere göre öğrencilerin sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Sınava başlamak için öncelikle ilk uyarı ekranında çıkan “sınav yönergesi ve kurallarını okudum, kabul ediyorum” seçeneğinin işaretlenmesinin ardından “sınava başlat” butonuna basılması gerekiyor. Sınava başlat butonuna basıldığında seçilen derse yönelik bir oturum oluşturulmakta ve AÖF güz dönemi ve bahar dönemi sınavları tarihe göre başlamaktadır.

Derse ait sınav oturumunun başlamasından sonra başka bir internet tarayıcısı ya da cihaz üzerinden sisteme giriş yapılması halinde sistem işlemi anormal olarak algılamakta ve oturuma son vermektedir. Tüm işlemleri doğru şekilde yaptıktan sonra çıkan sorularda doğru olan şıkları işaretleyerek soruların sonunda yer alan “Sınavı Tamamla” butonu seçilerek sınava son verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu