Genel Konular

4K Film Kaç GB?

Merhabalar, 4k film kaç gb konumuza hoş geldiniz. Yazımızın içeriğinde 4k filmler hakkında kapsamlı bilgi detayları ile verilmiştir. Son teknolojinin ürünü 4k filmler hakkında kapsamlı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

4K Film Nedir?

4k filim, kaliteli görselin çağımızdaki son halidir. Teknolojik gelişmeler ile, bilgisayar ortamında yapılan kapsamlı çalışmalar bir araya gelerek, eski veya yeni filmlerin ham hallerinin tekrardan ele alınarak, çözünürlüklerinin zirve seviyelere getirilmiş halidir. 4k filmlerde pixeller ultra hali getirilmiş olup, 4096 * 3112 seviyesine getirilmiştir.

Günümüzde izlemiş olduğumuz filmlerin hemen hemen bir çoğu 1080p ( 1920 * 1080 ) kalitesindedir. 4k filmlerde, bu durum dört katı daha artırılmış kalitede sunulmaktadır. 4k filmler 2160p özelliğindedir.

4K Film Seyretmek

4K filmleri günümüzde standart olarak kullanmış olduğumuz televizyonlarda izlememiz mümkün değildir. Bunun için 4k özelliği olan bir televizyona ihtiyacımız vardır. 4k film yayınları ise ülkemizde oldukça nadir durumdadır. 4k kalitesinde film izleyebilmek için, 4k filmimizi kendimiz temin etmek zorundayız. 

Bunun için piyasadan 4k dvd oynatıcı ve 4k film temin edebileceğimiz gibi, toplu 4k film dolumu yapan yerlerden de, harddiskinize film dolumu yaptırabilirsiniz. Bu durumda dvd oynatıcıya gerek duyulmaz. Harddisk televizyona bağlanarak, içindeki filmler oynatılabilir. 

4K Film Kaç GB Olur?

Son zamanlar piyasada oldukça fazla 4k filmi satıldığına rastlamaktayım. Ancak satılan 4k filmlerin büyük bir bölümüne baktığımda ortada ilginç bir durum görülmektedir. Çünkü piyasaya sürülmüş, özellikle harddisk dolumcularının yapmış olduğu bir aldatmaca bulunmaktadır. 

Burada yaptığım araştırmalarda, 4k filmlerin 5gb – 6gb, 8g vb gibi komik değerlerde açık açık sürüldüğüne dikkat ettim. Gb değeri bu kadar düşük olan filmlerin hiç birinin 4k olma ihtimali bulunmamaktadır. Bu sebeple, bu gibi düşük gb değeri gördünüz 4k film diye sunulan yerlere kesinlikle itibar etmeyin. Çünkü alacağınız film kesinlikle 4k çıkmayacaktır.

Çünkü ortalama bir buçuk saat olarak ele alacağımız bir 4k filmin, ortalama olarak edeceği gb değeri 50 gb civarında olmalıdır. Çünkü yüksek çözünürlüğün olduğu bu filmlerde, eder değer bu civardadır. Ortalama olarak ise 4k filmler, filmin süresine göre 40 gb ile 100 gb kadar çıkabilmektedir. Bu değerin sadece 1 film için geçerli olduğunu kesinlikle unutmayın. 

Yukarıda vermiş olduğumuz değerlerin çok çok altında, sizlere 4k adı altında sunulan filmlere kesinlikle itibar etmeyin. Çünkü almış olduğunuz film yüksek ihtimal 4k film çıkmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu