Genel Konular

37 Derece Ateş Yüksek Mi?

37 derece ateş yüksek mi konumuza hoş geldiniz. Ateş yükselmesi oldukça farklı sebeplerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bir çok hastalık, tepkime olarak ateş yükselmesi ile belirtilerini ortaya çıkarabilmektedir. 

Özellikle son zamanlar korona virüs hastalığının ortaya çıkması ve hastalığın belirtileri arasında ateş yükselmesinin olması, pandemi durumuna gelen bir olay olduğundan dolayı, bireylerde düzenli olarak ateş ölçümleri ele alınarak, hastalık belirtisi olup olmadığı takipte tutulmaktadır. Korana virüs hastalığında, insanların %86’sı gibi yüksek bir oranda, ateş belirtileri görülmektedir. Bu sebepten dolayı korana virüs hastalığında, vücut sıcaklığının dikkate alınması, oldukça önemli noktalardan biri olmuş durumdadır. 

Normal Ateş Değerleri

Korana virüste ateş belirtisinin yüksek ihtimaller arasında olmasından dolayı, bireylerde düzenli olarak ateş ölçümleri yapılmaktadır. Bireyler çıkan sonuçlara göre, değerlerini normal olup olmadığını araştırmaktadır. 37 derece ateş yüksek mi, 37 derece ateş normal mi soruları kişilerin aklına gelmektedir. 

  • 37.6 – 37.9 civarı ateşiniz bulunuyorsa, bu hafif ateş olarak adlandırılır.
  • 38 – 38.5 civarı ateşiniz bulunuyorsa, bu orta şiddette ateş olarak adlandırılır.
  • 38.5 – 39.5 arısındaki ateş ise, yüksek ateş olarak adlandırılmaktadır. 
  • 40 derecenin üstü ateş ise, çok yüksek ateş kategorisine girmektedir.

Bu sebeple 37 derece ateş, normal değerlerdeki ateştir. Vücut ısınız 37,5 dereceye kadar gösteriyorsa, her hangi bir problem bulunmamaktadır. 

Çocuklarda Ateş Durumu

Çocukların vücut ısısı, erişkinlere göre daha yüksektir. Ortama 4 yaşına kadarki çocuklarda, makattan ateş ölçümü, en ideal ölçüm olarak kabul edilmektedir. Çocuklarda 37 derece ateş, oldukça ideal sayılmaktadır. 37 derecenin ideal sayıldığı çocuklarda, 38 derecede normal olarak ele alınır. 38 derecenin üstü vücut ısısı, ateş olarak adlandırılır. 

Önemli Not

Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan korana virüs, yukarıda da dile getirdiğimiz gibi, bireylerin %86’lık kısmı gibi, yüksek oranlarda ateş belirtisi ortaya çıkarmaktadır. Eğer ateşiniz yüksek ise, ( bu korona virüsü kaynaklı olmayabilir ancak ihtimali göz önünde bulundurmamız gereklidir ) kendinizi izole ederek, hiç kimseyle temas da bulunmadan, acilen sağlık kuruluşlarına haber vermeye dikkat edin.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu